Besluiten die momenteel ter inzage liggen

De Staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur maakt bekend dat hij bescherming voor de grutto als broedvogel wil toevoegen aan 25 Vogelrichtlijngebieden.
De aanwijzingsbesluiten voor deze Natura 2000-gebieden worden daarom gewijzigd. De ontwerp-wijzigingsbesluiten liggen van 10 juli tot en met 20 augustus 2025 ter inzage. U kunt hierop een zienswijze indienen.
Ontwerp-wijzigingsbesluiten
Op deze pagina vindt u de online publicatie van de ontwerp-wijzigingsbesluiten per Natura 2000-gebied.
Achtergronddocumenten ontwerp-wijzigingsbesluiten
De ontwerp-wijzigingsbesluiten zijn onderbouwd met informatie uit een aantal documenten. Deze documenten zijn relevant voor:
- de broedvogelfunctie van de grutto
- de foerageer- en slaapfunctie van de grutto als niet-broedvogel
U vindt de achtergronddocumenten op deze pagina als downloads onder de tabel met ontwerpbesluiten.
Zienswijze indienen
Wilt u reageren op een ontwerp-wijzigingsbesluit? Dan kunt u een zienswijze indienen.
Reageert u op meerdere ontwerp-wijzigingsbesluiten? Dien dan meerdere zienswijzen in (één zienswijze per gebied).
Digitaal
Geef uw zienswijze bij voorkeur door via het formulier indienen zienswijze.
Wilt u uw zienswijze liever op een andere manier doorgeven? Dan kan dat ook per post of telefonisch.
Per post
U kunt uw schriftelijke reactie sturen naar:
- Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO.nl)
t.a.v. Natura 2000 o.v.v. ontwerpbesluit [naam Natura 2000-gebied]
Postbus 40225
8004 DE Zwolle
Mondeling
Wilt u uw zienswijze mondeling doorgeven? Neem dan contact op met:
- Rijksdienst voor Ondernemend Nederland
Klantcontactcentrum
088-042 42 42
Er wordt verslag gemaakt van uw mondelinge zienswijze (overeenkomstig artikel 3:17 van de Algemene wet bestuursrecht)
Na uw zienswijze
Nadat u uw reactie heeft ingediend, ontvangt u een ontvangstbevestiging met daarin meer informatie over de vervolgprocedure. Mede op basis van de reacties neemt de Staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur het definitieve aanwijzingsbesluit.
Beroep tegen een definitief besluit is in beginsel alleen mogelijk door iemand die een zienswijze heeft ingediend.
Ontwerp-wijzigingsbesluiten per Natura 2000-gebied
Alle ontwerp-wijzingsbesluiten zijn bekend gemaakt via een kennisgeving in de Staatscourant. Zie hier de link naar de kennisgeving voor alle gebieden.
In de tabel hieronder vindt u per Natura 2000-gebied de link naar het ontwerp-wijzigingsbesluit voor dat gebied in de Staatscourant. U kunt de ontwerp-wijzigingsbesluiten online raadplegen.
Opent een ontwerpbesluit niet via de link in de tabel? Zoek het document dan op nummer op in de Staatscourant via www.officielebekendmakingen.nl
Ontwerp-wijzigingsbesluiten voor de grutto als broedvogel in 25 Natura 2000-gebieden. | |||
Natura 2000-gebied | Publicatienummer Staatscourant
| Natura 2000-gebied | Publicatienummer Staatscourant |
Alde Faenen | 21879 | Lauwersmeer | 22082 |
Arkemheen | 21885 | Nieuwkoopse Plassen & De Haeck | 22085 |
Broekvelden, Vettenbroek & Polder Stein | 22451 | Oosterschelde | 22086 |
De Wieden | 22408 | Oudegaasterbrekken, Fluessen e.o. | 22087 |
De Wilck | 21883 | Oudeland van Strijen | 22089 |
Donkse Laagten | 21891 | Polder Zeevang | 22409 |
Duinen Ameland | 21940 | Rijntakken | 22091 |
Eilandspolder | 22067 | Sneekermeergebied | 22092 |
Groote Wielen | 22069 | Van Oordt's Mersken | 22093 |
Haringvliet | 22076 | Waddenzee | 22094 |
IJsselmeer | 22073 | Wormer- en Jisperveld & Kalverpolder | 22095 |
Ilperveld, Varkensland, Oostzanerveld & Twiske | 22080 | Yerseke en Kapelse Moer | 22098 |
Zuidlaardermeergebied | 22099 |
Achtergronddocumenten ontwerp-wijzigingsbesluiten
De ontwerp-wijzigingsbesluiten zijn onderbouwd met informatie uit een aantal documenten. Deze zijn relevant voor de broedvogelfunctie van de grutto en voor de foerageer- en slaapfunctie van de grutto als niet-broedvogel.
Hieronder vindt u de volgende documenten als downloads:
- gebiedsnotities van Sovon Vogelonderzoek Nederland
- landelijke doelen voor de grutto
- Sovon bouwstenen voor de grutto
- profielendocument voor de grutto
Gebiedsnotities Sovon Vogelonderzoek Nederland
In de bijlagen vindt u 25 gebiedsnotities en een overkoepelende notitie met wetenschappelijke informatie van Sovon Vogelonderzoek Nederland (Sovon). De gebiedsnotities zijn de onderbouwing voor de hoogte van de instandhoudingsdoelen voor de grutto. De gebiedsselectie, de voorgestelde doelen en de ontwerp-wijzigingsbesluiten zijn opgesteld op basis van deze wetenschappelijke informatie.
Landelijke doelen grutto
In de bijlagen vindt u:
- de vernieuwde landelijke doelen Natura 2000 (LVVN)
- het landelijk doel A156 voor de grutto als broedvogel (LVVN)
Het ministerie van LVVN werkt parallel aan het zienswijzetraject voor de grutto aan de actualisering van de landelijke doelen voor Natura 2000-habitattypen en -soorten. Dit is onderdeel van de actualisatie van de doelensystematiek Natura 2000. De vernieuwing van de landelijke doelen van de habitattypen en soorten met gebiedsbescherming vanuit de Vogelrichtlijn (VR) en Habitatrichtlijn (HR). In dat traject is ook een geactualiseerd landelijk doel voor de grutto als niet-broedvogel opgenomen.
De vernieuwde landelijke doelen voor VHR-soorten zijn van 9 april tot 1 juni ter inzage gelegd.
Toelichting
Er zijn nog niet eerder instandhoudingsdoelen voor de grutto als broedvogel opgesteld. Daarom is er ook nog geen landelijk doel voor opgenomen in het landelijk doelendocument.
Het landelijke doel voor de broedvogelfunctie van de grutto is op dezelfde wijze opgesteld als de andere doelen in het landelijke doelendocument. De werkwijze die is gevolgd bij het opstellen van dit doel vindt u in hoofdstuk 1, 2 en 3 van het landelijke doelendocument.
Sovon bouwstenen grutto
In de bijlagen vindt u 2 factsheets met ecologische kerninformatie en adviezen voor de landelijke doelen:
- de Sovon-bouwsteen voor de grutto als broedvogel (2025)
- de Sovon-bouwsteen voor de grutto als niet-broedvogel (2024)
Toelichting:
Voor de actualisatie van de landelijke doelen Natura 2000 ontwikkelde Sovon op verzoek van LVVN bouwstenen voor de VHR-vogelsoorten.
Profielendocument grutto
Voor aanvullende achtergrondinformatie die van belang is voor aanwijzingsbesluiten en beheerplannen, heeft LVVN het Natura 2000-Profielendocument opgesteld. Voor elke VHR-soort die door instandhoudingsdoelstellingen wordt beschermd, is een profiel opgesteld. Omdat er nog geen instandhoudingsdoelen zijn voor de grutto, is hier ook nog geen profiel voor opgesteld. Daarom is bij deze publicatie van de ontwerpbesluiten een profiel voor de grutto als broedvogel bijgevoegd met een bijbehorende leeswijzer.
Besluiten waarvan de inspraaktermijn verstreken is maar die nog niet definitief vastgesteld zijn
Er zijn op dit moment geen besluiten waarvan de inspraaktermijn is verstreken, maar die nog niet definitief zijn vastgesteld.